پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398
کد 85

دهیاران فرایند توسعه را با مشارکت مردم پیش ببرند

دهیاران فرایند توسعه را با مشارکت مردم پیش ببرند

فرماندار شهرستان ویژه مرند با بیان اینکه برای رسیدن به توسعه باید رفتارهای منطقی صورت گیرد، گفت: توسعه در روستاها باید مردم محور بوده و دهیاران فرایند توسعه را با مشارکت مردم پیش ببرند.

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند، داود گرشاسبی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت روز دهیاری و تجلیل از دهیاران شهرستان مرند اظهار داشت: جهت تثبیت جمعیت در روستاها و اجرای مهاجرت معکوس، خلاهایی که در روستاها وجود دارد باید رفع شود.
وی افزود: یکی از دلایل مهاجرت از روستاها، عدم پاسخگویی به نیازهای فردی در آنها است از این رو دهیاران باید با ایجاد توانمندی در روستاها، بدنبال رفاه و علقه اهالی باشند.
فرماندار ویژه مرند تاکید کرد: دهیاران باید از کالبدسازی خارج شده و با حرکت به سوی باورسازی، پاسخگوی نیازهای اهالی باشند.
وی با بیان اینکه ایجاد تحول در روستاها ضروری است، گفت: رسالت دهیاران این است تا با ایجاد تغییر و تحول در نوع نگاه و رفتار در روستاها، در راستای حل مشکلات گام بردارند.
گرشاسبی افزود: برای رسیدن به توسعه پایدار، فرهنگ عنصری از توسعه است و در حوزه‌های دیگر نیز باید به توسعه دست یافت.

DSC_0016
بخشدار مرکزی مرند نیز با بیان اینکه دهیاری، نهادی جدید و در عین حال مهم و مؤثر است، گفت: از زمان نام گذاری و ایجاد روز دهیاری، پیوند بین حاکمیت و مردم در روستاها ایجاد و موجب مشارکت‌های مردمی در اجرای پروژه‌های مختلف شد.
علی نیک نفس افزود: به برکت وجود دهیاران، مشارکت مردم و نیز حمایت ویژه دولت، اعتبارات روستایی در چند سال اخیر، ۱۰ برابر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: با اقداماتی که صورت گرفته، در بیشتر روستاها تا حدودی محرومیت زدایی اتفاق افتاده و حرکت در آنها به سمت شرایط مطلوب است.
بخشدار مرکزی مرند ضمن اشاره به وجود تنوع خواسته‌ها در روستاها خاطرنشان کرد: در این راستا و با توجه به افزایش مشارکت‌های مردمی و اعتبارات دولتی، فعالیت‌ها و پروژه‌های عمرانی، فرهنگی و تفریحی در روستاها رو به رشد بوده است.
وی با بیان اینکه روستاها، زیربنای توسعه کشور است، افزود: ضروری است نگاه رؤسای ادارات به دهیاران، متفاوت بوده و برخورد با آنها، به عنوان نماینده روستاها باشد.
نیک نفس همچنین با اشاره به بالا بودن ۵ درصدی جمعیت روستایی در مرند نسبت به شهرهای دیگر اظهار داشت: اجرای سیاست مهاجرت معکوس در روستاها جزو برنامه‌های اصلی دولت است و در این خصوص در شهرستان مرند نیز در چند روستا، مهاجرت معکوس آغاز شده است.
وی در ادامه اعلام کرد: در سه ماهه اول امسال، با همکاری و هم افزایی مسؤولین مربوط، ۳۰۰ هزار مترمربع آسفالت در ۲۵ روستای بخش مرکزی و ۱۰ روستای بخش یامچی به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
بخشدار مرکزی مرند همچنین از وجود بیش از ۴۵ میلیارد ریال پروژه خیرساز در روستاهای این بخش خبر داد و گفت: در سال گذشته نیز نزدیک یک میلیون مترمکعب معابر در روستاها، زیرسازی و آسفالت شده است.

در ادامه با اهدا لوح تقدیر از زحمات کلیه دهیاران محترم تجلیل گردید .

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 17 تير 1398
  • توسط کاربر روابط عمومی مرند