سه شنبه 17 تير 1399 15 ذو القعدة 1441 7 ژوئیه 2020
تاریخ : دوشنبه 3 تير 1398
کد 77

دستگاه‌های متولی جهت تقابل بهتر با وقوع آتش سوزی در مراتع، آماده باشند

دستگاه‌های متولی جهت تقابل بهتر با وقوع آتش سوزی در مراتع، آماده باشند

فرماندار ویژه مرند از مسوولین منابع طبیعی خواست طرح مقابله با حریق در مراتع را در راستای پیشگیری از وقوع آتش سوزی و نیز تسریع در اطفای حریق تهیه کنند.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه کارگروه اطفای حریق منابع طبیعی شهرستان مرند، ضمن اشاره به تأثیر زیاد عامل انسانی در وقوع آتش سوزی در مراتع خاطرنشان کرد: با وجود نقش انسان در آتش سوزی منابع طبیعی، تقابل با آن محدود به عامل انسانی نیست و اصلاح فرهنگ غلط ایجاد آتش در طبیعت و داشتن امکانات و تجهیزات از دیگر راههای مقابله با آن است.
وی افزود: نگاه به سمن‌های زیست محیطی نیز باید بهتر شده و حفظ و نگهداری از طبیعت، فرهنگ سازی شود.
فرماندار ویژه مرند ضمن تاکید بر لزوم ایجاد بازدارندگی در خصوص وقوع آتش سوزی‌ها در مراتع، اظهار داشت: ضروری است نهادهای متولی، آموزش‌های لازم در جهت توجه به منافع ملی و عمومی ارائه کرده و حس مشترک نسبت به منابع طبیعی ایجاد کنند.
وی همچنین به ضرورت توجه آموزش و پرورش به امر افزایش آگاهی در راستای جلوگیری از وقوع آتش سوزی‌ها در مراتع اشاره کرد و گفت: نیروهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید سازماندهی شده و توانمندی روستاها را در مقابله با بحران، مشخص کنند.
گرشاسبی افزود: دستگاه‌های متولی نیز باید اشرافیت اطلاعاتی بر قوانین و شرایط داشته و جهت تقابل بهتر با وقوع آتش سوزی در مراتع، آماده باشند.
وی همچنین بر انجام رفتارهای پیشگیرانه تاکید کرد و گفت: با توجه به احتمال بالای وقوع آتش سوزی در فصل گرما، رفتارهای پیشگیرانه را باید انجام داده و ارتباط‌های لازم با اهالی روستاها و مناطق مورد نظر برقرار شود.
فرماندار مرند با بیان اینکه پیشگیری باید همراه با آموزش و ایجاد علقه نسبت به منافع جمعی باشد، افزود: مسؤولین همچنین مقابله با بحران‌ها و آتش سوزی در مراتع را مردم محور کرده و به بستر جامعه ببرند.
وی در ادامه بر ضرورت آزمایش تجهیزات در اختیار تاکید کرد و اظهار داشت: مسؤولین برای اجرای مانور اطفای حریق در شهرستان نیز برنامه ریزی کنند تا میزان آمادگی دستگاه‌های مربوط و نیروها و امکانات آن ارزیابی شود.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 3 تير 1398
  • توسط کاربر روابط عمومی مرند